Firma F.P.H.U ,,DREWNO” Jan i Agnieszka Balcer to polski producent listew wykończeniowych i kantówek z drewna świerkowego, który działa na rynku już ponad 25 lat…

Jak powstała firma? Jakie były jej początki? Kto ją stworzył? Jak wygląda obecnie?
Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższej historii naszej firmy…

W niewielkiej wiosce Toporzysko, mieszkali dwaj bracia o imionach Jan i Mieczysław. Od najwcześniejszych lat życia łączyła ich nie tylko krew, ale również wspólne pasje i marzenia. Fascynacja drewnem była czymś, co zaszczepił w nich ich Ojciec, znany rzeźbiarz w okolicy.

Gdy bracia dorastali, postawili sobie wspólny cel: otworzyć własny zakład stolarski. Wyruszyli więc do szkoły w Kalwarii Zebrzydowskiej w celu zdobycia odpowiednich umiejętności i nabrania doświadczenia w obróbce drewna.

Po ukończeniu szkoły zrealizowali wspólne marzenie. Dnia 1 września 1999r założyli własną firmę, która do dziś nosi nazwę F.P.H.U DREWNO S.C Jan i Agnieszka Balcer.

Zaczęli od niewielkiego warsztatu, który znajdował się obok domu rodzinnego, w którym mieszkali. Wspólnie wykonywali meble, cięli i obrabiali drewno. Początkowo skupiali się na tworzeniu prostych mebli i drobnych przedmiotów, ale szybko zorientowali się, że ich prawdziwą pasją jest tworzenie elementów wykończeniowych z drewna takich jak: Kątowniki, ćwierćwałki, opaski drzwiowe, płaskie maskujące, listwy przypodłogowe czy kantówki heblowane.

Mieczysław był specjalistą w projektowaniu, tworzeniu unikalnych wzorów, podczas gdy Jan był ekspertem w rzemiośle, dbając o perfekcyjne wykonanie każdego elementu.

Z upływem lat sprzedawane przez nich listwy wykończeniowe zdobywały coraz większe uznanie wśród lokalnych klientów, jak i większych przedsiębiorców z branży drzewnej, budowlanej. Pracy było coraz więcej dlatego zatrudniono też nowych, doświadczonych w rzemiośle pracowników.

Bracia nie zamierzali się zatrzymywać na małym warsztacie. Postanowili, że rozwiną swój biznes. I tak…. Wiosną 2002 roku zaczęto budowę nowego zakładu produkcyjnego.

Dojazd do firmy również nie należał do najłatwiejszych. Warunki górskie nie dla wszystkich bywały łatwe… Zwłaszcza w okresie zimowym, dlatego postanowiono rozwiązać ten problem wyznaczając i budując nową drogę dojazdową do zakładu.

Nowy budynek powstał bardzo szybko, bo już początkiem 2003 roku można było ,,działać’’ w nowym, większym zakładzie.+

Zakupiono również suszarnie komorowe oraz stworzono pomieszczenie na odpady po produkcyjne. Otworzono też własny tartak, aby mieć pełną kontrolę nad dostawą surowca. Inwestycja ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzięki własnemu tartakowi bracia mogli korzystać z najwyższej jakości drewna i tworzyć produkty, które zyskałyby uznanie klientów.

Wraz z rozwojem technologii, zmodernizowano produkcję, zakupiono nowoczesne maszyny, nie rezygnując jednak z tradycyjnych metod, których się nauczyli. Sukces firmy polegał na zachowaniu równowagi między tradycją, a nowoczesnością.

Dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i pasji do drewna, firma braci Balcer stała się jednym z czołowych producentów listew wykończeniowych i kantówek z drewna świerkowego w kraju. Pozyskano stałych klientów na rynku krajowym oraz międzynarodowym.

Firma działa z powodzeniem na rynku drzewnym już ponad 25 lat…
W między czasie Jan i Mieczysław założyli również swoje rodziny.
Dzieci obydwóch braci dorastały widząc zaangażowanie i pasję do drewna swoich rodziców.
Efektem tego również one poszły w Ich ślady.
Teraz wspólnie z Nimi tworzą projekt zwany ,,wspólna przyszłość”
Mimo że rozwinęli duży biznes, Mieczysław i Jan nie zapomnieli swoich korzeni i wartości przekazanych przez Ojca. Do dnia dzisiejszego wspominają ile trudu musieli włożyć, aby osiągnąć to co obecnie mają.