Blog

Suszenie komorowe drewna świerkowego – Co to jest? Jakie ma zalety? Jaki ma wpływ na końcowy efekt wytwórczy?

Suszenie komorowe drewna świerkowego – Co to jest? Jakie ma zalety? Jaki ma wpływ na końcowy efekt wytwórczy?

Co to jest suszenie komorowe?

Suszenie komorowe to proces polegający na kontrolowanym zmniejszeniu wilgotności drewna poprzez umieszczenie go w specjalnie zaprojektowanej komorze suszarniczej.
Drewno suszymy do poziomu odpowiedniego dla jego późniejszego zastosowania. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie podczas produkcji listew wykończeniowych, elementów konstrukcyjnych oraz wielu innych wyrobów wykonywanych z drewna.

Podczas osuszania komorowego drewna świerkowego profesjonalne suszarnie wyposażone są w czujniki wilgotności oraz specjalny komputer, na którym ustawia się odpowiednie parametry suszenia. To urządzenie pozwala monitorować czynniki takie jak: temperatura, wilgotność powietrza oraz jego przepływ. Wszystko po to, aby zapewnić równomierne osuszenie drewna i minimalizację ewentualnych uszkodzeń takich jak: pęknięcia, skręty oraz inne deformacje. Do wykonania listew i kantówek najlepsza wilgotność to około 10-12%.

Najwyższej jakości produkty drewniane, tworzone z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii znajdziesz TUTAJ 🙂

Jakie są zalety i efekty suszenia komorowego?

Skrócenie czasu produkcji
W porównaniu do naturalnego suszenia na wolnym powietrzu, suszenie komorowe może znacznie skrócić czas potrzebny do odpowiedniego osuszenia drewna świerkowego. Kontrolowane warunki pozwalają w znacznie szybszy sposób osiągnąć odpowiednią wilgotność materiału, co przyśpiesza cały proces produkcji.

Eliminacja szkodników
Proces ten pomaga w eliminacji lub znaczącym ograniczeniu obecności szkodników i larw, które mogą znajdować się w drewnie. Pod wpływem wysokiej temperatury szkodliwe organizmy takie jak: owady, grzyby czy mikroorganizmy są wyniszczane, zabijane.

Zachowanie struktury drewna
Dzięki monitorowaniu suszenia, możliwe jest zachowanie naturalnego koloru i struktury drewna świerkowego. Pozwala to zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad podczas produkcji, co jest istotne w przypadku wyrobów wysokiej jakości: kątowników, ćwierćwałków, listew maskujących.

Optymalizacja wydajności produkcji
Pozwala na optymalizację wydajności produkcji poprzez zmniejszenie strat materiałowych związanych z deformacją wyrabianego produktu. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą efektywniej zarządzać produkcją i zwiększać konkurencyjność na rynku.

Ekonomiczność – inwestycja w przyszłość
Decydując się na inwestycje w suszarnie komorową trzeba liczyć się z niemałym kosztem, jednak patrząc  długoterminowo korzyści z jej zakupu są znaczące. Zwiększona wydajność, skrócony czas produkcji oraz zachowanie wysokiej jakości drewna. Te rzeczy przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia rentowności przedsiębiorstwa.

Zachowanie wymiarów
Stabilne warunki suszenia pozwalają utrzymać dokładny wymiar i kształt produkowanych w późniejszej fazie listew, kantówek. Elementy można frezować, strugać bez żadnych obaw.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Proces odbywa się w kontrolowanych warunkach środowiskowych, co oznacza, że deski, które wkładamy do komory są chronione przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg, silne wiatry itp.

Pamietaj!
Prawidłowe suszenie desek w komorze wymaga umieszczenia ich w równych rządkach, poukładanych na przekładkach. Odstępy między deskami powinny być zachowane w celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza. Równomierne rozmieszczenie desek oraz kontrola wilgotności i temperatury są kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości suszonego drewna.
Uzyskamy wtedy materiał bez pęknięć, krzywizny oraz szkodników, które mogłyby wyrządzić wielkie straty.

Podsumowując:
Suszenie komorowe jest zdecydowanie lepszą i korzystniejszą metodą  w porównaniu z naturalnym suszeniem na wolnym powietrzu.